Ramazan Bayramımız kutlu olsun!

Ramazan Bayrami ATKB

Sevgili Üyelerimiz ve Atatürk Okulu Ailemiz,

Bayramlarımız bizleri kenetleyen, saygının sevginin tazelendiği, birlik ve bütünlüğü yansıtan en önemli günlerimizdir.

Özellikle tüm dünyayı etkisi altına alan ve dünyada çok fazla can kaybına neden olan bu salgın günlerinde birbirimize daha çok ihtiyacımız var. Bu zor günleri atlatacağımıza, tekrar birlikte sağlıklı ve huzurlu bir şekilde hayatımızın normale döneceğine yürekten inanıyoruz.

ATKB olarak her zaman olduğu gibi, Atatürk Okulu ailemizin arkasında olup, tüm ihtiyaçlarını karşılamaya devam edeceğiz.

ATKB, 1958’den beri New York’ta faaliyet gösteren çok önemli bir kadın derneğidir. Birliğimizin bu günlere gelmesinde emeği geçen tüm kadınlara teşekkür ediyor, ebediyete intikal etmiş olanları saygıyla anıyoruz.

Bayramlar sevgiyi, dostluğu paylaşmak için önemli günlerdir. Tüm üyelerimizin ve Atatürk Okulu ailemizin Ramazan Bayramını en içten dileklerimle kutlar, hepinize sağlıklı günler dilerim.

Amerika Türk Kadınlar Birliği Başkanı 

Sermin Özçilingir

p.s: Okulumuzun düzenlediği programda sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyarız.

Postponed: Plastik Aşklar

The Covid-19 epidemic, which emerged in December 2019 and started to spread in many countries rapidly, affected our lives deeply just like the many other citizens of the world. Following the needed measures taken, Turkish Women’s League of America decided to postpone the event Plastik Aşklar which was originally planned to support our Atatürk School.

In these difficult and uncertain times, it is everyone’s responsibility to implement the precautions against this epidemic. Thus, as a community who is following Atatürk’s principles strongly, we would like to set a great example . We will share the details of this event once new arrangements are made.

TWLA Ataturk School 9th International Sovereignty and Children’s Day – April 23, 2020

With his famous quote “Little ladies, little gentlemen, you are all the roses, the stars and the sparkling joy of our future, the ones who will elevate the nation. Always be aware of your value and significance! And work hard… We have great expectations from you.”, M. Kemal Ataturk presented April 23 to all the world’s children to emphasize that they are successor of the future. Happy National Sovereignty and Children’s Day to us all!

This year, due to Covid-19 pandemic, we invite you all to celebrate the 100th Anniversary of our National Sovereignty and Children’s Day virtually, from our homes, dressed in red and white clothes!

23April2020